Atrakcje

Świeradów-Zdrój jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Różnorodność atrakcji oferowanych naszym Gościom, a także niezapomniana atmosfera sprawia, iż nasze uzdrowisko stanowi idealne miejsce dla wszystkich pragnących wypocząć, a także zrelaksować się w samym sercu Gór Izerskich.

Do najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia należą głównie:


WIEŻA WIDOKOWA NA CZERNIAWSKIEJ KOPIE

Wieża widokowa została zbudowana na szczycie Czerniawskiej Kopy, w tym samym miejscu, w którym stała wiele lat temu jej poprzedniczka, znana nam tylko z fotografii. Wykonana została z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15 m i posiada dwa tarasy widokowe. Równocześnie pomieści około 20 osób. Obok wieży zbudowane zostały miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack. Wieża została oddana do użytku w listopadzie 2019 r.


STÓG IZERSKI (1107 m n.p.m.)

Jest obowiązkowym celem wycieczek dla każdego turysty w Górach Izerskich. Znajduje się na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu i dominuje nad Świeradowem-Zdrój.

Z wierzchołka roztacza się przepiękny widok na Sępią Górę w Kamienieckim Grzbiecie (drugi śląski grzbiet Gór Izerskich - równoległy do Wysokiego Grzbietu), na pobliskie miejscowości: Świeradów-Zdrój, Mirsk oraz na dużą część Pogórza Izerskiego z Lubaniem i Gryfowem. Przy dobrej widoczności widać oddalone szczyty Karkonoszy z dominującą Śnieżką, a nawet Landskrone nad Görlitz.

 

SCHRONISKO NA STOGU IZERSKIM 

Pomysłodawcą wybudowania schroniska, które stanęło w 1924 roku, był Joseph Sebelt. Jak zapewniają aktualni właściciele, pomimo wykonania niezbędnych prac remontowych i modernizacyjnych, udało się zachować pierwotny, tradycyjny klimat. Schronisko nieopodal granicy i czeskiego Smreku (1124m n.p.m.), w Górach Izerskich może ugościć (łóżka, łazienki, bufet) do 47 osób.

 

KOLEJ GONDOLOWA NA STOKU IZERSKIM

Działająca przez cały rok kolejka górska, przystosowana także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Między stacją dolną (617 m n.p.m.) a górną (1060 m n.p.m.) na Stogu Izerskim kursuje w sumie 71 ośmioosobowych wagoników. W ciągu godziny liczącą 2172 m trasę - w obie strony - może pokonać do 2,4 tys. osób. Latem ułatwia górskie wędrówki, zimą służy zwłaszcza narciarzom.

Do dyspozycji turystów uruchomiona jest gastronomia na dolnej i górnej stacji, ponadto na dolnej stacji znajduje się szkoła narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego wraz z serwisem.

ul. Źródlana 7, Świeradów-Zdrój
tel. +48 756 152 020

 

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ IZERSKA ŁĄKA

Instytucja o niezaprzeczalnych walorach dydaktycznych, przypominająca również o zasadach chronienia przyrody i krzewiąca postawy pro-ekologiczne. Izerska łąka to miejsce, w którym można się dowiedzieć wielu wartościowych i interesujących rzeczy na temat fauny, flory i geologii całego regionu. Multimedialne ekspozycje skutecznie wspierają przyswajanie informacji.

ul. Rolnicza 7, Świeradów-Zdrój
tel. +48 757 136 482

 

CZARCI MŁYN

Unikat w skali Dolnego Śląska, a może i większej. XIX-wieczny młyn wodny, w którym wszystkie oryginalne elementy mechaniczne tzw. systemu amerykańskiego wciąż działają, nie wymieniane od momentu założenia grubo ponad 100 lat temu. Równie interesujący dla zwiedzających jest produkcja mąki i wypiekanie chleba - młynarz/piekarz postępuje zgodnie z dawnymi zasadami.

ul. Lwówecka 5, Świeradów-Zdrój
tel. +48 757 845 325 

 

DOM ZDROJOWY

Charakterystyczny wygląd zewnętrzny to zasługa odbudowy zleconej przez Schaffgotschów po pożarze w XIXw. Obiekt podzielony jest na dwa budynki, które łączy najdłuższa na Dolnym Śląsku Hala Spacerowa (80 metrów). Obok na tarasach (160 metrów) znajduje się tzw. „Sztuczna Grota”, gdzie niegdyś była pijalnia wód mineralnych. Również w tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Wrażenie estetyczne uzupełnia Park Zdrojowy. 

ul. Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów-Zdrój
tel. +48 757 820 569